Wczytuję...
Poleć nas:

Z Donbasu do Krzywaczki pod Krakowem - www.pulspolonii.com

17 czerwca 2017 roku Redakcja PULSU POLONII z siedzibą w Sydney zamieściła na swojej stronie nasz APEL o pomoc naszym rodakom – Polakom, którzy uciekli z ogarniętego wojną Donbasu.
Na wstępie artykułu możemy przeczytać:

Fundacja Pomoc Polakom Donbasu zwraca się do Redakcji PULSU POLONII z siedzibą w Sydney z prośbą o umieszczenie naszego APELU o pomoc naszym rodakom – Polakom, którzy uciekli z ogarniętego wojną Donbasu. Przodkowie uciekinierów w XIX i XX wieku zasiedlili tereny Wschodniej Ukrainy jako wysiedleńcy po powstaniach Kościuszkowskim i Styczniowym oraz w wyniku deportacji stalinowskiej. Pomimo represji, jakie ich spotkały, starali się zachować polskie tradycje i ojczysty język. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i powstaniu niepodległej Ukrainy, zyskali możliwość bezpośredniego kontaktu z macierzą. Niestety ten stan rzeczy nie trwał długo. Przyszła wojna i obca interwencja zniszczyła pokój w Donbasie.

Wielu z uciekinierów wspierało procesy demokratyczne na Ukrainie i obecnie znajdują się na listach poszukiwanych. Ich domy zostały zbombardowane lub przejęte przez rebeliantów. Nie mieli wyjścia, musieli uciekać do Polski. Wyjeżdżając, wiedzieli, że nie mają już możliwości powrotu do swoich domów. W Polsce osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu przez rząd RP zostały objęte specjalnym programem socjalnym. Te, które uciekły z regionu ogarniętego wojną na własną rękę, muszą się samodzielnie starać o pomoc od społeczeństwa polskiego.

Całość artykułu znajduje się pod adresem www.pulspolonii.com | artykuł dostępny w Sekcji WIADOMOŚCI z dnia 17 czerwca 2017.

POMAGAMY OSOBOM NARODOWOŚCI POLSKIEJ
z rejonu ogarniętych walkami na Wschodzie Ukrainy - Donbasu, Doniecka, Ługańska