Wczytuję...
Poleć nas:

Dawne przedszkole ma być domem dla polskich rodzin z Donbasu - www.dziennikpolski24.pl

24 lutego 2015 roku Dziennik Polski napisał o wsparciu inicjatywy przekazania budynku byłego Przedszkola w Krzywaczce.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Dla Polaków z Ukrainy

Krzywaczka. Dawne przedszkole stanie się domem kilku polskich rodzin, które uciekły przed wojną z Donbasu

Zaczęło się od tego, że jeden z parafian po emisji reportażu w telewizji poświęconego sprawie Polaków, którzy uciekli z Donbasu, rozmawiał na ten temat z proboszczem. - Wtedy powstała myśl, aby wykorzystać ten budynek - mówi proboszcz, ks. Zbigniew Drobny. - Budynek należy do gminy, dlatego wymagało to zapytania sołtysa oraz burmistrza. Obaj byli przychyli. Nie spotkałem się także z żadnym głosem sprzeciwu ze strony mieszkańców.

Na niedzielne zebranie wiejskie przyszło prawie 70 mieszkańców. Wzięli w nim udział także przedstawiciele Fundacji "Wolność i Demokracja", były konsul Polski w Doniecku oraz trzy rodziny, które uciekły tu przed toczącą się na wschodzie wojną. Jedna z nich przybyła do Polski wraz z rządowym transportem i mieszka w ośrodku Caritas na Warmii. Dwie opuściły Donbas na własną rękę.

Jak mówił były konsul Jakub Wołąsiewicz, są to potomkowie Polaków, którzy znaleźli się na wschodniej Ukrainie, m.in. po powstaniu kościuszkowskim i wskutek represji stalinowskich, a co najważniejsze - nie ma już dla nich powrotu tam, skąd uciekli.

Zaznaczył, że ci, którzy mieliby zamieszkać w Krzywaczce, stanowią elitę tamtejszej Polonii. To m.in. były główny architekt Doniecka oraz jeden z najlepszych lekarzy ginekologów. - Ci ludzie odwzajemnią się najlepiej, jak potrafią, wykonując swoje zawody - mówił...

Całość artykułu znajduje się pod adresem http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3762347,dla-polakow-z-ukrainy,id,t.html.

POMAGAMY OSOBOM NARODOWOŚCI POLSKIEJ
z rejonu ogarniętych walkami na Wschodzie Ukrainy - Donbasu, Doniecka, Ługańska